2023-108-7

Studium chemismu vápníku vylouženého z odpadních stavebních kalů do půd a jeho využitelnost pro rostliny

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Konzultant: Ing. Eva Bedrnová

Stavební průmysl produkuje miliony tun stavebního a demoličního odpadu, jehož součástí jsou i odpadní stavební kaly. Vzhledem k příznivých vlastnostem těchto materiálů, jako je velký specifický povrch a snadná hydratace, by bylo možné kaly využít pro zlepšení kvality zemědělských půd. Odpadní stavební kaly obsahují také vápník, který je nezbytným prvkem pro růst rostlin. Podstatou práce bude studium chemismu vápníku a jeho schopnost být přijímán rostlinami po vyluhování z vybraných odpadních stavebních kalů, předevší z výroby betonu a umělého kamene.

Práce studenta bude spočívat v provedení výluhů samostatných kalů a půd, a dále pak jejich směsí. Koncentrace vápníku ve výluzích bude stanovena pomocí Uv-VIS spektrofotometrie. Následně budou výluhy zkoumány v modelovém půdním sloupci pro simulaci dlouhodobého loužení v reálných podmínkách. Pro experimenty budou použity dva rozdílné typy standardních půd. U odpadních stavebních kalů bude provedena charakterizace strukturních a chemických vlastností pomocí RTG fluorescence a RTG difrakce, povrchové vlastnosti budou testovány pomocí velikosti specifickéhom povrchu (SBET) a povrchového náboje (pHZPC).

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)