2023-110-11

Syntéza systémů pro dopravu léčiv na bázi multivalentních glykokonjugátů

Vedoucí práce: Ing. Ondřej Kundrát, Ph.D.

Konzultant: Ing. Monika Müllerová

Multivalentní reprezentace sacharidových jednotek nalézají uplatnění v mnoha oblastech bioaplikačního výzkumu. Modifikací vnější vrstvy nosičů léčiv vhodnými glykoderiváty můžeme dosáhnout nejen dostatečné biokompatibility, ale také dalších výhodných vlastností pro danou aplikaci. Cílem práce je optimalizace syntetického postupu umožňujícího navázání cukerných jednotek na multivalentní nosiče (dendrimery, calixareny).

Hlavním cílem práce studenta bude testování a optimalizace konujugačních reakcí (především půjde o tzv. "click" reakce) s cílem navázání derivátů vybraných cukerných jednotek na povrch nosiče. Důraz bude kladen na potlačení vzniku defektů a maximální zaplnění povrchu nosiče. Ve spolupráci s externím pracovištěm budou připravené produkty testovány jako nosiče léčiv.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)