2023-110-17

Degradace heterocyklických sloučenin jako nástroj pro přípravu biologicky aktivních látek

Vedoucí práce: doc. Ing. Tomáš Tobrman, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jakub Koudelka

Přechodnými kovy katalyzované cross-coupling reakce jsou důležitým nástrojem pro přípravu biologicky aktivních sloučenin. Limitujícím faktorem využití cross-coupling reakcí je dostupnost vhodných stavebních bloků, které umožnují snadnou přípravu látek za účelem studia jejich vlastností. Proto je cílem práce zjednodušit přípravu biologicky aktivních sloučenin degradací heterocyklických sloučenin s využitím reaktivity aktivovaných C-N vazeb.

Náplní práce bude příprava N-acylovaných derivátů indolinonu, 4-hydroxypyridinu, 2-hydroxypyridinu a 8-oxopurinu. U připravených látek bude studována reaktivita aktivované C-N vazby během Suzukiho reakce. Nedílnou součástí práce bude izolace připravených látek a jejich charakterizace nukleární magnetickou rezonancí. V pokročilejší fázi projektu budou navrženy sloučeniny, u kterých bude stanovena jejich biologická aktivita.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)