2023-110-18

Ekonomická příprava derivátů pyridinu a fenolu

Vedoucí práce: doc. Ing. Tomáš Tobrman, Ph.D.

Konzultant: Ing. Petr Oeser

Pyridin je hojně využívaný prekurzor pro přípravu biologicky aktivních látek s využitím takzvaných cross-coupling reakcí. Nevýhodou těchto postupů je omezená atomová ekonomie cross-coupling reakcí. Proto je cílem práce vyvinout nový typ cross-coupling reakcí, které by umožnili současnou přípravu substituovaných pyridinů a fenolů za účelem stanovení jejich biologické aktivity.

Náplní práce bude příprava 4-, 3-, a 2-aryloxypyridinů. U připravených látek bude prostudována jejich schopnost podléhat oxidativní adici a využití této reaktivity pro atomově ekonomickou přípravu substituovaných pyridinů a fenolů. Součástí práce bude izolace a charakterizace připravených látek analytickými metodami. V pokročilejší fázi projektu budou navrženy sloučeniny, u kterých bude stanovena jejich biologická aktivita.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)