2023-110-19

Příprava nových typů organokatalyzátorů a studium jejich aktivity

Vedoucí práce: Ing. Jiří Tůma, Ph.D.

Konzultant: Ing. Václav Kozmík, CSc.

Organokatalyzátory patří mezi nejstudovanější sloučeniny v oblasti stereoselektivních syntéz, neboť umožňují nahrazení komplexů přechodných kovů snadno dostupnými chirálními organickými sloučeninami. Velkou výhodou organokatalyzátorů je jejich nízká toxicita a dobrá regenerovatelnost. Cílem této práce bude využití různých přírodních anebo snadno synteticky dostupných látek k syntéze organokatalyzátorů využitelných pro enantioselektivní Michaelovy adice, které by byly následně aplikovány pro syntézu biologicky aktivních sloučenin.

Náplní práce studenta bude syntéza organokatalyzátorů s využitím komerčně dostupných látek, nebo látek snadno připravitelných laboratorně. Cílové katalyzátory student charakterizuje spektroskopickými metodami, jejich optickou čistotu stanoví kapalinovou chromatografií na chirální fázi. Následně bude testovat jejich katalytickou aktivitu na Michaelově adici na vybraných substrátech.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)