2023-110-2

Syntéza derivátů syn-1,2-difenylethan-1,2-diaminu pro přípravu chirálních organokřemičitých materiálů

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Jana Hodačová

Projekt se zabývá přípravou nových hybridních organokřemičitých materiálů, které by měly najít uplatnění jako heterogenní katalyzátory enantioselektivních organických reakcí. Cílem práce je zabudování chirálních organických molekul, které jsou úspěšně využívány v homogenní katalýze, do struktur materiálů pomocí kovalentních Si-C vazeb.

Náplní práce studenta bude syntéza vhodných enantiomerně čistých derivátů syn-1,2-difenylethan-1,2-diaminu, které bude možné následně převést na tzv. přemostěné bis-trialkoxysilany. Přemostěné bis-trialkoxysilany jsou výchozími látkami pro přípravu hybridních organokřemičitých materiálů pomocí sol-gel procesu. Student provede též charakterizaci připravených sloučenin pomocí analytických metod.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)