2023-110-20

Využití difluorsilikátů v allylové nukleofilní fluoraci

Vedoucí práce: prof. Ing. Jaroslav Kvíčala, CSc.

Asymetrická allylová nukleofilní fluorace substituovaných prochirálních 3-halogenpropenů je moderní cestou k získání chirálních fluorovaných sloučenin. Cílem práce je v první fázi syntéza modelových 1-alkyl, 1,3-dialkyl a 1,3,3-dialkyl-3-halogenpropenů. V druhé fázi budou připraveny vybrané difluorsilikáty a studovány jejich reakce s výšeuvedenými halogenalkeny.

Práce bude zahrnovat nejprve přípravu modelových mono-, di- a trialkylovaných nebo odpovídajících arylovaných 3-halogenpropenů a testování jejich reaktivity vůči běžným nukleofilním fluoračním činidlům. Následně budou syntetizovány vybrané difluorsilikáty, využívající jako chirální jednotky [2.2]paracyklofanové substituenty. Tyto difluorsilikáty budou následně využity buď jako přímá fluorační činidla na připravených substrátech nebo jako zdroj fluoridového iontu pro analogické fluorace katalyzované přechodnými kovy.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)