2023-110-4

Syntéza kapalných krystalů s polární nematickou fází

Vedoucí práce: doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D.

Konzultant: Ing. Tereza Černá

Kapalné krystaly patří v současnosti mezi nejvyužívanější chytré organické materiály, a to především díky aplikacím v LCD. Vývoj v této oblasti materiálové chemie se nyní ubírá spíše směrem k optickým aplikacím, řízení toku světlo a optickým pamětem. Polární nematické materiály pak představují významnou skupinu látek s vysokým aplikačním potenciálem v optických zařízeních. Cílem práce je příprava elektronově bohatých materiálů na bázi fenylthiofenu se strukturou podporující uspořádání do polární nematické fáze.

Úkolem studenta bude syntetizovat prekurzory obsahující fenylthiofenové jádro a následně připravit cílové materiály prodloužením této základní strukturní jednotky o jeden, případně dva, aromatické systémy s laterálními substituenty. Všechny látky pak student charakterizuje spektroskopickými metodami a bude spolupracovat na vyhodnocení jejich mezomorfního chování.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)