2023-110-5

Redox-aktivní katalytické pevnolátkové organické polovodiče

Vedoucí práce: Ing. Petr Kovaříček, Ph.D.

Při depozici tenkých vrstev organických látek dochází ke změně elektronové struktury a (při vhodné volbě molekul) k tvorbě organických polovodičů. Organické polovodiče mají zakázaný pás téměř výhradně v hodnotách energie viditelného záření. Této vlastnosti lze využít pro přípravu zcela nových druhů heterogenních foto-organo-katalyzátorů, které vlivem viditelného záření mění redoxní stav své povrchové vrstvy. Cílem práce bude příprava vhodných derivátů organických polovodičů, které vytvoří stabilní vrstvy na pevných substrátech, a studium jejich redoxních stavů spektroskopickými a spektro-elektrochemickými metodami v mikro- a nano-měřítku.

Student připraví série derivátů na bázi perylen-bis-imidu, oligo- a poly-thiofenů a polyazomethinů a otestuje jejich schopnost tvorby stabilních vrstev na vybraných substrátech (sklo, ITO, Si, 2D vrstvy, kovy ap.). Tyto stabilní vrstvy budou pak studovány pomocí řady spektroskopických metod a slibné vzorky budou studovány spektro-elektrochemickými metodami s mikro- až nanometrickým rozlišením.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)