2023-110-6

Funkcionalizované transparentní substráty pro biomimetické modely lipidových membrán

Vedoucí práce: Ing. Petr Kovaříček, Ph.D.

Konzultant: Mgr. Jan Sýkora, Ph.D.

Buňka je neobyčejně složitý systém, pro jehož studium je přínosné volit vhodné zjednodušující modely vybraných buněčných struktur. Typickým příkladem takovéto buněčné struktury je lipidová membrána oddělující na příklad cytosol od vnějšího prostředí. Její studování pomocí metod super-rezoluční fluorescenční spektro/mikroskopie vyžaduje zakotvení lipidové membrány na plochý transparentní substrát. Cílem této práce je vyvinout široce aplikovatelnou metodologii funkcionalizace transparentních substrátů, na nichž budou připravovány modely lipidových membrán.

Student bude funkcionalizovat povrchy transparentních substrátů (sklo, ITO, FTO,…) organickými molekulami nesoucími vhodnou kotvící skupinu. Tyto substráty bude studovat celou škálou technik počínaje měřením kontaktního úhlu a rentgenové fotoemisní spektroskopie až po super-rezoluční fluorescenční spektro/mikroskopii vytvořených lipidových membrán.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)