2023-111-1

Separace, čištění a identifikace organického krystalického produktu z oxidace dicyklohexylaminu

Vedoucí práce: Doc. Ing. Bohumír Dvořák, CSc.

Konzultant: Ing. Roman Valeš

Při nízkoteplotní oxidaci dicyklohexylaminu vzduchem v kapalné fázi dochází ke vzniku neznámé krystalické látky. V dostupné literatuře nejsou využitelné žádné informace o takovém oxidačním produktu dicyklohexylaminu. Cílem této práce je proto separace této krystalické fáze z reakční směsi, čištění sublimační technikou a následná aplikace instrumentálních charakterizačních technik (IČ, XRD, MS, ND aj.) pro určení struktury této látky.

Student bude v rámci experimentální práce izolovat vedlejší, krystalický produkt z nízkoteplotní oxidace dicyklohexylaminu. Krystaly separované z kapalné fáze bude čisit ve speciální sublimační nádobě pod inertní atmosférou. Z výsledků na VŠCHT dosupných instrumentálních technik se pokusí určit chemickou a krystalografickou strukturu izolované látky.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)