2023-111-20

Optimalizace použití lubrikantů při formulaci pevných lékových forem

Vedoucí práce: Prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D.

Konzultant: Ing. Pavlína Komínová

Při výrobě pevných lékových forem (tablet, tobolek) hrají klíčovou úlohu lubrikanty ve formě jemných částic látek jako je např. stearát hořečnatý, stearylfumarát sodný, apod., které snižují tření mezi vylisovanou tabletou či kompaktem a stěnou lisovací matrice a umožňují tak bezproblémový provoz výrobního zařízení. Jejich použití je u většiny formulací nevyhnutelné, ale je doprovázeno řadou negativních efektů, jako je zvýšená lepivost a zhoršené uvolňování léčiva v důsledku tvorby hydrofobních filmů. Lubrikační efekt je možné optimalizovat množstvím přidaného lubrikantu, jeho typem, velikostí částic, či způsobem jeho vnášení do formulace, přičemž tyto faktory ovlivňují i intenzitu nežádoucích průvodních jevů. Cílem této práce je proto optimalizovat způsob použití lubrikantů u některých problematických léčiv a pomocných látek.

V rámci práce bude student připravovat práškové směsi pro přímé lisování tablet s různým množstvím přidaného lubrikantu různého typu a různými postupy. U těchto směsí bude pomocí kompaktačního analyzátoru hodnotit adhezní a ejekční vlastnosti a lékopisnými metodami farmaceutické technologie hodnotit vlastnosti připravených tablet. Očekává se, že výsledkem bude zjištění optimálního přídavku lubrikantu pro studované problematické látky. Na základě této primární informace bude možné dospět ke zobecnění poznatků tak, aby bylo možné predikovat vhodné lubrikační schéma i u dalších látek pouze na základě znalosti velikosti a povrchových vlastností jejich částic.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)