2023-111-22

Studium uvolňování léčiv z pevných disperzí

Vedoucí práce: Prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D.

Konzultant: Ing. Katarína Kubinová

Pevné disperze zahrnují nejrůznější systémy, v nichž je léčivo v pevné fázi rozptýleno v matrici, tvořené jinou pevnou látkou. Kromě složení hraje u těchto systémů důležitou roli i mikrostruktura, tj. faktor, který např. určuje, zda je léčivo rozptýleno v matrici na molekulární úrovni, nebo na úrovni větších či menších částic. Tyto faktory hrají velkou roli při uvolňování léčiva z matrice. Cílem této práce je studovat uvolňování léčiva z různých typů matric a popsat kinetiku tohoto uvolňování vhodnými matematickými modely.

Student se v této práci seznámí s technikami příprav běžných disperzních systémů vzniklých kompresí práškových směsí, impregnací porézního nosiče, extruze z taveniny, apod. U připravených disperzí změří kinetiku uvolňování léčiva do roztoku metodou zdánlivé pravé disoluce (AIDR). Získaná data budou zpracována pomocí regresní analýzy s vhodnými typy disolučních modelů.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)