2023-111-23

Příprava MIP pro separaci aminokyselin z biologických matric

Vedoucí práce: Ing. Lada Sekerová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Kamila Syslová, Ph.D.

Separace analytů z biologických matric za pomoci extrakce na pevné fázi (SPE) je hojně využívanou metodou, která předchází analytickému stanovení jejich koncentrace. Molekulárně otištěné polymery (MIP), které jsou vysoce selektivní k jednotlivým analytům a zároveň inertní vůči většině kyselin, zásad a organických rozpouštědel, by mohly být v technice SPE dobrou alternativou konvenčně využívaných stacionárních fází. Monitorování hladin aminokyselin v tělních tekutinách je důležité pro pochopení řady fyziologických i patologických procesů v organismu. Detekce změn koncentrací biogenních látek u pacientů sebou přináší možnost včasné identifikace počínajícího onemocnění a tím i možnost rané a efektivní léčby. Hladiny minoritních látek (např. aminokyselin) není snadné pomocí samotných analytických metod sledovat a je nutné je před samotnou analýzou separovat vhodnými extrakčními postupy.

Student na základě literárních poznatků připraví molekulárně otištěný polymer (MIP) s použitím vybrané aminokyseliny jako templátu. Syntézu polymeru bude student optimalizovat s ohledem na jeho texturní charakteristiky, které budou hodnoceny pomocí dostupných charakterizačních metod. Nedílnou součástí práce je využití MIPů pro separaci modelové aminokyseliny z komplexních biologických matric (moč, plasma, mozkomíšní mok) a stanovení její koncentrace (s využitím LC-MS), přičemž bude nutné vyvinout vhodný postup separace i analýzy. Navržená metoda by měla být validována a použita v klinické studii.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)