2023-111-40

Studium uvolňování léčiva a mikrostruktury tablet zahrnujících pevné disperze léčiv

Vedoucí práce: Ing. Adam Karaba, Ph.D.

Konzultant: Ing. Simona Römerová

Při snaze o zlepšení rozpustnosti léčiva bývá častým postupem příprava jeho tuhých roztoků ve vhodném polymeru. Částice tuhých roztoků obsahující léčivou látku jsou zpravidla plastičtější než typické krystaly vlastního léčiva. Při jejich lisování do tablet se proto vytváří odlišná mikrostruktura, která má za následek atypické chování tablet (např. průběh disoluce) vzhledem k vlastnostem částic výchozích materiálů. Cílem práce je příprava tuhého roztoku vybraného léčiva, studium disolučního chování tablet z něj připravených a vysvětlení tohoto chování v souvislosti s mikrostrukturou tablet.

Student bude v rámci experimentální práce připravovat tuhé roztoky léčiva extruzí z taveniny. U připravených extrudátů následně vhodně upraví velikost částic a po smísení s vhodným excipientem z nich připraví tablety. U tablet bude zkoumána mikrostruktura na základě obrazové analýzy snímků ze skenovací elektronové mikroskopie a její vliv na průběh uvolňování léčivé látky z tablety zjištěný provedenými disolučními testy.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)