2023-111-41

Stanovování povrchově aktivních látek ve stěrech z výrobního zařízení

Vedoucí práce: Ing. Adam Karaba, Ph.D.

Aby se předešlo kontaminaci produktu, zejména křživé kontaminaci, je nutné mezi šaržemi výrobní zařízení mýt. Ne všechna zařízení mohou být umyta standartními postupy typu clean-in-place, ale některá musí být umyta i opláchnuta ručně. Při tom může být důležité stanovit zbytkovou koncentraci povrchově akrivních látek (použitých při čistění), dále jen PAL. Stanovení v oplachové vodě je v případě ručního mytí problematické, ale vhodnou metodou představuje stanovení koncentrace PAL ve stěrech z výrobního zařízení. Práce bude zaměřena na validaci analytické metody std. používané ke stanovení PAL za účelem použít tuto meodu ke stanovení PAL ve stěrech.

Student bude zaškolen v provádění std. metody používané ke stanovení anionických PAL ve vodách. Následně bude metoda testována za účelem použití při stanovené ze stěru: nanesením známého množství tenzidů, provedenm stěru a stanovením koncetnrace z tohoto stěru. Je zapotřebí ověřit, že lze metodu použít tímto zposubem (např. stanovit ztráty, ke kterám dojde, rekalibrovat metodu pro stěr, apod.). Dále je třeba ověřit parametry metody, zejména: mez detekce, dále obecně opakovatelnost, rozptyl měřených hodnot a rozsah koncentrací, pro které je metoda použitelná.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)