2023-111-9

Hydrogenace furfuralu

Vedoucí práce: prof. Ing. Libor Červený, DrSc.

Konzultant: Ing. Maria Kotova, Ph.D.

Furfural je důležitou látkou získávánou při zpracování biomasy. Obsahuje 3 dvojné vazby - dvě C=C ve furanovém cyklu a jednu C=O v karbonylové skupině. Hydrogenací karbonylové skupiny se získává furfurylalkohol, který je využíván v parfumářském průmyslu (např. v kakaových aromatech). Hydrogenací obou dvojných vazeb furanového cyklu vzniká tetrahydrofurfural, který je popisován jako výchozí látka pro přípravky používané např. kožních terapiích. A pokud jsou zhydrogenaovány všchny dvojné vazby v molekule je získána látka používaná při přípravě insekticidů a repelentů.

Student bude hydrogenovat furfural v autoklávu na různých kovových nosičových katalyzátorech a bude vyhodnocovat vliv typu kovu, nosiče a reakčních podmínek na selektivitu ke třem možným produktům.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)