2023-126-1

Příprava a studium unikátních uhlíkových nanostruktur

Vedoucí práce: Ing. Nikola Slepičková Kasálková, Ph.D.

Všestrannost uspořádání atomů C vedla k objevu několika nových struktur s jedinečnými vlastnostmi. Uhlíkové nanomateriály jsou v současnosti velmi atraktivními materiály díky svým unikátním fyzikálním, chemickým a biologickým vlastnostem a to jak v teoretické tak experimentální oblasti. Aby se zvýšila jejich potenciální aplikace a použitelnost v různých průmyslových odvětvích a za různých podmínek, jsou často kombinovány s jinými typy materiálů (nejčastěji polymery nebo kovy). Výsledné kompozitní materiály mají výrazně vylepšené vlastnosti. Cílem práce bude příprava a modifikace uhlíkových vrstev zaměřená na získání a detekci unikátních uhlíkových nanostruktur.

Student bude v rámci experimentální práce připravovat různými metodami vrstvy typu uhlík, uhlík/kov nebo uhlík/polymer. Vlivem následné modifikace (laser, tepelné namáhání a pod.) budou připraveny struktury/nanostruktury a/nebo nové formy uhlíku. V rámci analýzy se student zaměří na stanovení vlastností připravených vrstev (tloušťka, povrchové vlastnosti). U vybraných vzorků bude stanovena jejich vhodnost pro použití v bioaplikacích.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)