2023-126-18

Vysoce citlivé senzory na bázi plazmon-aktivních optických vláken (inteligentní plazmonika)

Vedoucí práce: Mgr. Lyutakov, Ph.D.

Konzultant: Mgr. E. Miliutina

Cílem práce je výzkum optických senzorů na bázi vláknové plazmoniky pro potenciální použití v oblastí chemické a ekologické bezpečností. .

Senzory na bázi optických vláken budou připraveny z polymer-křemíkových vláken (PCS). Na část vlákna bude deponován tenký kovový film a chemicky navázané molekulární “kotvy” pro zavedení selektivity vůči cílovým molekulam (například - vodík, metan, CO, atd). Další cílovou skupinopu jsou markery onemocnění nebo biorelevantní molekuly. Tyto senzory umožní expresní a spolehlivou detekci, na základě pouzé optických metod (zejmena relevantní v případě vybušných plynu nebo některých medicinských zásahu, např. laparaskoipe)

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)