2023-126-4

Příprava a modifikace bakteriální celulózy jako materiálu pro tkáňové inženýrství

Vedoucí práce: Ing. Ondřej Kvítek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Anna Kutová

Bakteriální celulóza je přírodní polymer produkovaný specifickými kmeny bakterií, zejména rodem Komagataeibacter. Vyznačuje se isotropní strukturou, vysokou krystalinitou a čistotou a průměrem celulózových vláken v řádu nanometrů (bývá označována také jako nanocelulóza). Cílem práce bude příprava naoncelulózy a modifikace jejích vlastností s cílem jejího využití v tkáňovém inženýrství.

Práce studenta bude spočívat v přípravě vzorků nanocelulózy a modifikaci jejich vlastnost přídavkem biomateriálů (kolagen, hydroxyapatit...) do růstového média nebo agitací média. Bude studován její řízený rozklad pomocí specifických enzymů. Připravené vzorky bude student testovat z hlediska vlastností relevantních pro využití materiálu v bioaplikacích - povrchová morfologie a drsnost (konfokální mikroskopie), chemické složení (FTIR spektroskopie), nasákavost (gravimetrie) nebo kontaktní úhel vody (goniometrie).

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)