2023-126-8

Antivirové účinky kovových nanočástic připravené katodovým naprašováním do PEG

Vedoucí práce: Ing. Alena Řezníčková, Ph.D.

Konzultant: Ing. Hoang Yen Nguyenová

Způsob přípravy kovových nanočástic (Ag, Ag a Pt) přímým katodovým naprašováním do kapaliny je velmi jednoduchý, rychlý, levný, opakovatelný a nazatěžuje životní prostředí. V této práci budou použity jako kapalná stabilizační média: polyethylen glykol (PEG), polyethylen glykol methyl ether thiol (PEG-SH) a polyethylen glykol methyl ether amin (PEG-NH2). Studován bude zejména tvar, velikost, homogenita, distribuce velikostí a optické vlastnosti připravených nanočástic. Dále bude sledována jejich teplotní a časová stabilita pomocí UV-Vis spektroskopie. Na vybraných vzorcích budou provedeny také biologické testy. Antivirové účinky budou studovány vůči viru chřipky a COVID-19.

V rámci bakalářské práce bude student připravovat koloidní roztoky kovových nanočástic katodovým naprašováním do polyethylenglykolů. Bude studovat jejich optické vlastnosti, ale také velikost, tvar a distribuci velikosti stejně jako teplotní a časovou stabilitu. Výsledky z biologických testů bude student pouze vyhodnocovat.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)