2023-148-2

Možnosti určení obsahu trifenylfosfátu v kinematografických filmech pomocí rentgenové fluorescence

Vedoucí práce: Ing. Vítězslav Knotek, Ph.D.

Konzultant: Doc. Dr. Ing. Michal Ďurovič

Rozvoj kinematografie na konci 19. století úzce souvisel se zvládnutím výroby polymerní podložky s vhodnými vlastnostmi, mezi které patří transparentnost, pevnost, odolnost a pružnost. Vhodným materiál, který se používá dodnes představuje acetát celulózy. Degradace podložky z acetátu celulózy souvisí odštěpováním acetátových skupin a se ztrátou změkčovadel, čímž materiál křehne a deformuje se. Široce používaným změkčovadlem pro acetát celulózy je trifenylfosfát, sloučenina obsahující atom fosforu, který lze detekovat pomocí ručního rentgenového fluorescenčního analyzátoru (XRF). XRF analýza je nedestruktivní metoda a v případě ručního analyzátoru také vysoce mobilní s možností měření in-situ. Cílem práce bude ověřit citlivost měření obsahu fosforu v tenkých filmech a vytvořit kalibrační model pro určení obsahu trifenylfosfátu v kinematografických filmech pomocí ručního XRF.

Náplní práce bude příprava vzorků triacetátu celulózy obsahujícího trifenylfosfát a určení jeho obsahu různými analytickými metodami. Následně budou vzorky analyzovány ručním XRF spektrometrem a na základě studia naměřených spekter bude vytvořena kalibrační křivka pro možnost určení obsahu změkčovadla.

Místo řešení: Ústav chemické technologie restaurování památek (148)