2024-101-10

Využití CO2 a CO k udržitelné přípravě chemických specialit pomocí elektrochemie a katalýzy přechodnými kovy.

Vedoucí práce: Ing. Jan Holub, PhD

Konzultant: Ing. Irena Hoskovcová, CSc.

Náplní práce bude příprava koordinačních sloučenin přechodných kovů katalyzujících přeměnu CO2 a CO na jiné, hodnotnější Cn produkty. Toho se budeme snažit dosáhnout pomocí dvoustupňového procesu využívajícího electrokatalýzy přechodnými kovy. V první fázi dojde k redukci CO2 na CO, ve druhé fázi pak takto generovaný CO bude transformován buď přímo na Cn produkty nebo využit v jiných katalytických procesech.

Náplní práce bude příprava vhodných katalyzátorů na bázi různých přechodných kovů podle toho, v kterém procesu budou využity. V dalším kroku budeme studovat jejich kompatibilitu pomocí elektrochemických metod a účinnost celkové transformace. Součástí této práce bude také jak strukturní, tak mechanistická analýza transformací CO2 a CO na našich katalyzátorech.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)