2024-101-12

Studium různých koordinačních motivů pro světlem kontrolovanou výměnu ligandů s ohledem na možné budoucí využití při doručování bioaktivních látek a léčiv.

Vedoucí práce: Ing. Jan Holub, PhD

Konzultant: Ing. Martin Pižl, PhD

Náplní této práce bude příprava vanadiových, rutheniových nebo platinových komplexů s labilními ligandy v koordinační sféře. Takovéto ligandy mohou být uvolněny pomocí světla určité vlnové délky. Prototypické komplexy budou funkcionalizovány různými zjednodušenými motivy vyskytujícími se v biologicky aktivních látkách. Připravené světlocitlivé látky budou poté studovány pomocí spektroskopických a teoretických výpočetních metod.

Náplní práce studenta bude příprava série komplexů přechodných kovů s různými ligandy. Tyto budou poté osvíceny světlem o různých vlnových délkách a poté bude kvantifikován rozsah světlem způsobené disociace. K určení vhodné vlnové délky a mechanismu fotodisociace bude využito teoretických výpočetních modelů.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)