2024-101-13

Syntéza a studium rovnováhy koordinačních sloučenin jako kombinatoriálních motivů zprostředkovávajích interakci mezi různými proteiny.

Vedoucí práce: Ing. Jan Holub, PhD

Konzultant: Ing. Irena Hoskovcová, CSc.

Náplní této práce bude studium dynamických komplexačních rovnováh komplexů přechodných kovů především Cu a Fe. Cílem bude získat poznatky vedoucí k přípravě komplexů kovů, které nejenže ponesou rozdílné ligandy, ale navíc budou schopny své ligandy i vyměňovat. Tyto poznatky budou poté využity ke kombinatoriální přípravě dynamických bioanorganických komplexů kompatibilních s buněčným prostředím a zprostředkovávajících interakce mezi proteiny.

Náplní práce studenta bude příprava komplexů Cu a Fe a studium výměny ligandů v jejich koordinační sféře pomocí různých spektroskopických metod. Z vhodných komplexů budou poté připraveny sloučeniny s biochemickou aplikací. Jejich kompatibilita s buněčným prostředím a jejich interakce budou poté ověřeny ve spolupráci s externím pracovištěm.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)