2024-101-9

Supramolekulární gridy jako funkční stavební bloky pro přípravu „chytrých“ polymerů.

Vedoucí práce: Ing. Jan Holub, PhD

Konzultant: Ing. Irena Hoskovcová, CSc.

Náplní práce je příprava samoskladných komplexů na bázi supramolekulárních gridů vhodně funkcionalizovaných pro zabudování do polymerní matrice. Vlastnosti takto modifikovaných matric budou modifikovány jak výběrem kovu, tak i změnou jeho oxidačního čísla pomocí elektrochemických metod. Cílem je připravit matrici, jejíž vlastnosti lze reversibilně měnit pomocí změny struktury koordinačních komplexů, ať už metodami chemickými nebo elektrochemickými.

Student bude připravovat modifikované supramolekulární gridy, které poté budou v externí spolupráci zakomponovány do polymerní matrice. V následujícím kroku bude student studovat vlastnosti (tvar, vodivost, pevnost) materiálů v závislosti na přítomnosti kovů s různými koordinačními vlastnosti. Na závěr projektu pak bude studovat možnost ovlivnění charakteristik materálu pomocí elektrochemického přepínání mezi různými oxidačními stavy vybraného kovu (např. Cu+/Cu2+)

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)