2024-105-16

Výkon a stabilita tištěných katalytických vrstev v PEM palivovém článku

Vedoucí práce: Ing. Martin Prokop, Ph.D.

Konzultant: Ing. Miroslav Hala

Pro výrobu funkčních částí PEM palivových článků v průmyslovém měřítku je nutné optimalizovat přípravu katalytických vrstev, tvořících elektrody. Současná technologie nanášení pomocí ultrazvukového naprašování není pro automatizovanou výrobu vhodná, vzhledem k vysokým ztrátám drahého Pt katalyzátoru, nutnosti použití organických rozpouštědel, nízké homogenitě jednotlivých vrstev a v neposlední řadě nemožnosti přesné geometrie nanášení. Vhodnou alternativou je inkoustový tisk vrstev. Cílem této práce je ověřit výkon a stabilitu katalytických vrstev, připravených v institutu Fraunhofer ENAS, v palivovém článku typu PEM a porovnat je s vrstvami připravenými ultrazvukových naprašováním.

Pracovní náplň studenta bude zahrnovat přípravu katalatických vrstev pomocí ultrazvukového naprašování, jejich testování v cele palivového článku typu PEM a testování tištěných vrstev od partnera.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)