2024-105-28

Oxidační neutralizace kyseliny sírové s obsahem železnatých iontů

Vedoucí práce: Doc. Ing. Martin Zlámal, Ph.D.

Konzultant: Ing. Ivona Sedlářová, Ph.D.

Při neutralizaci kyseliny sírové znečištěné železnatými kationty o vysoké koncentraci vzniká sraženina obsahující sloučeniny Fe(II). U nich dochází k následné oxidaci vzdušným kyslíkem za vzniku oxidu-hydroxidu železitého. Při této následné oxidaci však dochází i k postupné změně vlastností sraženiny, což může být komplikací pro její následné využití. Cílem práce je experimentálně ověřit možnost oxidace železnatých kationtů přímo při neutralizaci tak, aby vznikala stabilní sraženina.

Student bude provádět neutralizaci směsi kyseliny sírové a síranu železnatého v laboratorním reaktoru. Bude sledovat vliv různých parametrů jako je např. intenzita a způsob provzdušnění, hydrodynamické podmínky a teplota na průběh neutralizace a především na fyzikálně-chemické vlastnosti vzniklého produktu.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)