2024-106-11

Slitiny zinku s gradientní strukturou pro aplikace v oblasti medicíny.

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. David Nečas

Zinek a jeho slitiny jsou považovány za materiály perspektivní v oblasti výroby ortopedických a traumatologických medicínských zařízení. V tomto ohledu jsou však kladeny vysoké nároky na mechanické vlastnosti, rychlost a charakter degradace a biologické vlastnosti (mimo jiné zvýšený antibakteriální účinek). V rámci práce budou připraveny vybrané slitiny zinku postupy práškové metalurgie zahrnující mechanické legování, sintraci v plazmatu a extruzi. Volba těchto metod umožní cíleně připravit vhodné stavy mikrostruktury podporující vyšší pevnost slitin při zachování vhodné tažnosti a rovnoměrnou degradaci v modelových prostředích lidského organismu.

Student se v rámci práce bude podílet na přípravě materiálů mechanickým legováním z kovových prášků a dále na provádění nezbytných prací v souvislosti s hodnocením mikrostruktury, korozních a mechanických vlastností. Student tak získá ucelený přehled o základních charakterizačních postupech kovových slitin vyvíjených pro biologické aplikace.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)