2024-106-12

Příprava a vlastnosti disperzně zpevněné austenitické oceli

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. David Nečas

Jednou z možností zpevnění konvenčních materiálů je zakomponování velmi jemných částic dispergovaných oxidů, které blokují pohyb dislokací a materiál zpevňují. Tyto postupy lze aplikovat i pro austenitické oceli, přičemž dochází nejen k navýšení pevnosti, ale i zlepšení odolnosti proti tečení a potenciální využití za vyšších teplot. V rámci práce budou testovány postupy mechanického legování s cílem připravit nejprve prášek austenitické oceli s dispergovanými oxidy a následně tento prášek kompaktizovat sintrací v plazmatu. Jako hlavní přísada k austenitické oceli AISI316 bude zvolen přídavek Y2O3, či čisté Y. U vybraných vzorků tak budou oxidy formovány in-situ během mechanického legování. Na připravených kompaktech budou ověřeny mechanické vlastnosti. Tyto výsledky budou diskutovány ve spojitosti k získané mikrostruktuře materiálu kompaktu. Distribuce dispergovaných oxidů či jejich in-situ formování v kovových slitinách přináší velký význam z pohledu vývoje nových ultra-pevných materiálů.

Student se v rámci práce bude podílet na přípravě materiálů mechanickým legováním a dále na provádění nezbytných prací v souvislosti s hodnocením mikrostruktury a mechanických vlastností kovových materiálů. V rámci práce se student setká s komplexními analýzami nezbytnými pro detailní rozbor mikrostruktury (metalografie, skenovací i transmisní elektronová mikroskopie) i základními metodami analýzy mechanických vlastností (zkoušky tvrdosti, zkouška v tahu a tlaku).

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)