2024-106-31

Výpočetní tomografie: Nástroj k porozumnění chování materiálů za extrémních podmínek

Vedoucí práce: doc. Ing. Tomáš Prošek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jan Švadlena, Ph.D.

Houževnaté kovové materiály mohou při zatěžování v důsledku kontaktu s prostředím podléhat křehkému porušení s často dramatickými důsledky. Unikátní materiálový mikro tomograf v Technoparku Kralupy umožňuje in situ studium vzniku a šíření trhlin. Práce bude zaměřena na studium korozního praskání korozivzdorných ocelí, vodíkového zhkřehnutí vysokopevnostních ocelí nebo hliníkových slitin.

Student sestaví experimentální zařízení pro in situ zkoušky, které bude nainstalováno do pracovního prostoru tomografu a provede série experimentů. Sledovat bude iniciaci trhlin a rychlost jejich šíření. Pomocnými technikami bude analyzována morfologie poškození.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)