2024-106-32

Umělecké předměty z umělých hmot a jejich ochrana

Vedoucí práce: Ing. Jan Švadlena, Ph.D.

Moderní sbírkové předměty, ať už to jsou technické památky či umělecká díla, kombinují řadu plastických hmot s dalšími materiály, které byly autorem použity bez ohledu na vzájemnou kompatibilitu. To je v současnosti důvod častých nevratných změn. Uvolňované těkavé degradační produkty mohou iniciovat poškození jiných materiálů stejného nebo dalších děl a ohrožovat tak jejich stabilitu. Málo známé jsou degradační vztahy zejména mezi moderními syntetickými polymery ve formě plastů, pěn, barev, lepidel atd. Cílem práce je identifikovat na souboru sbírkových předmětů rizikové materiály a zmapovat jejich chování s ohledem na emitované korozivní látky. Dále budou provedeny série laboratorních experimentů za kontrolovaných podmínek, které povedou k pochopení vzájemných interakcí a degradačních mechanismů.

Student bude spolupracovat na identifikaci materiálů vybraných uměleckých a užitých děl s konzervátory z několika institucí. Sestaví experimentální zařízení a bude prováděl laboratorní zkoušky vlivu uvolňovaných látek na kovové a další materiály. Získané výsledky bude interpretovat a porovná je s dostupnými literárními údaji.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)