2024-106-4

Tepelné zpracování ocelí zpracovaných 3D tiskem přímou depozicí laserem

Vedoucí práce: prof. Ing. Pavel Novák, Ph.D.

Konzultant: Ing. Klára Borkovcová

Aditivní technologie zpracování, tedy 3D tisk, nabývají stále většího významu nejen u polymerů, ale i u kovových materiálů. Kromě běžných technologií, jako je selektivní laserové tavení, existují i postupy přímé depozice, kdy je prášek dávkován tryskou a ihned spojován laserovým paprskem. Těchto postupů se kromě výroby dá využít i k opravám, a to například u forem ve slévárnách. V této práci budou ve spolupráci s externím pracovištěm vytištěny vzorky oceli a bude vyvinut takový režim tepelného zpracování, který povede ke struktuře a vlastnostem, srovnatelným s ocelí zpracovanou běžným postupem.

Student v rámci práce tepelné zpracování 3D tištěných vzorků oceli za různých podmínek. Rovněž připraví metalografické výbrusy, na kterých vyhodnotí mikrostrukturu. Na připraveném povrchu dále provede měření tvrdosti a zkoušky odolnosti proti opotřebení. Výsledky porovná s ocelí stejného chemického složení zpracovanou běžným postupem.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)