2024-107-14

Forenzní rekonstrukce archeologických olovnatých skel

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Dana Rohanová

Konzultant: Ing. Karolína Pánová

V 11. - 12. století se na našem území začalo objevovat olovnato-křemičité sklo (většinou hrobové nálezy). Dostávalo se k nám z historických oblastí Kyjevské Rusi a východního Ruska. Jeho pra-původ je však v období Byzance na Blízkém východě a v Egyptě. V literatuře zcela chybí informace o tom, z čeho se sklo tavilo a také, jak probíhal tavicí proces. Sklo se taví za nižších teplot, než sklo klasické, a je možné, že i na našem území se přetavovalo do prstýnků a náramků.

Student v rámci experimentální práce provede výpočty poměrů surovin ve sklářských kmenech pro olovnatá skla a správnost výpočtu následně ověří jejich tavbou a analýzou. Na základě analýz provede zpřesnění poměrů sklářských surovin. Výsledkem bude receptura, která mohla být využívaná pro historická olovnatá skla.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)