2024-107-15

Úprava ISO normy pro testování schopnosti tvorby apatitu in vitro

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Dana Rohanová

Konzultant: Ing. Karolína Opavová

Pro stanovení tzv. bioaktivity skelných a keramických biomateriálů je určená ISO norma 23317:2014, která využívá jako testovací prostředí roztok SBF (Simualated Body Fluid). Kromě problémů se samotným roztokem jsou patrné i další problematické části normy. Například délka testovaní nebo poměr povrchu k testovacímu médiu. Cílem práce bude vyladit některé z výše uvedených parametrů na vzorcích Bioglass®.

Student v rámci experimentální práce provede sérií testů skla Bioglass® v roztoku SBF. Tento roztok bude oproti originálnímu SBF pozměněn, hlavně co se týče použitého pufru. Dále budou měněny parametry (S/V - plocha vzorku k objemu roztoku SBF) a také délka testování. Výsledkem bude návrh úpravy testovacích parametrů ISO normy a odzkoušení další možné varianty roztoku SBF.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)