2024-107-16

Příprava a nanášení bioaktivních vrstev na kovové matrice

Vedoucí práce: doc. Dr. Ing. Dana Rohanová

Konzultant: Ing. Karolína Opavová

Kovové materiály, které se používají jako implantáty v ortopedii nebo dentální chirurgii, jsou inertní. Využívají se pro svoje výborné mechanické vlastnosti. Avšak, jejich části je někdy nutné upravit tak, aby vytvořily s okolní kostní tkání pevný spoj. K tomu slouží různé postupy a metody. Jednou z nich je metoda sol gel, nebo také nanášení bioaktivního povlaku přímo z roztoku. Cílem práce je vyladit postupy bežně využívané při povlakování Ti, nebo Ti slitin pro další možné druhy kovových materiálů (Fe, Al, Fe-Al...).

Student v rámci experimentální práce provede nanášení bioaktivních vrstev na kovové materály (čisté kovy nebo jejich slitiny). Kromě ověření adheze bude součástí práce i ověření schopnosti růstu apatitu dle ISO normy 23317:2014 v roztoku SBF. Výsledkem práce bude návrh nejvhodnějšího postupu pro tvorbu bioaktivní vrstvy na kovovém substrátu.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)