2024-107-25

Syntéza a charakterziace prášků KNN pro přípravu piezoelektrické keramiky

Vedoucí práce: prof. Dr. Dipl.-Min. Willi Pabst

Konzultant: Ing. Soňa Hříbalová

KNN (K0.5Na0.5NbO3) je jedním ze sysémů, které jsou zkoumány za účelem nahrazení v současnosti využívané olovnaté piezoelektrické keramiky PZT. Vlastnosti piezoelektrické keramiky, a zvláště té na základě KNN jsou velice citlivé na každý krok jejich komplexní přípravy, včetně toho, z jakého prášku je tato keramika připravována. Příprava keramiky KNN z komerčních prášků je navíc limitována jejich vysokou cenou a omezeným množstvím dodavatelů. Cílem této práce je syntéza prášků KNN za různých podmínek se záměrem prozkoumat klíčové vlivy této syntézy na výslednou kvalitu prášku.

Student bude synetizovat prášek KNN za různých podmínek (stechiometrický poměr vs přebytek alkálií, různé parametry mletí, různé teploty kalcinace) a bude vyhodnocovat kvalitu prášku na základě rentgenové fluorescence, rentgenové difrakce a skenovací elektronové mikroskopie.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)