2024-107-33

Studium mechanických vlastností a mikrostruktury biokeramických materiálů užívaných v protetickém zubním lékařství

Vedoucí práce: Ing. Mária Kolářová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Pavla Dvořáková

Tvrdost a lomová houževnatost jsou důležité parametry pro predikci mechanického chování a trvanlivosti dentálních materiálů. Indentační metoda měření tvrdosti a lomové houževnatosti je efektivní a rychlá metoda pro hodnocení stability biokeramiky a sádrových formovacích hmot. Výsledné hodnoty závisí na výběru trhlinového systému a výpočtových rovnic. Cílem práce je hodnocení vybraných mechanických vlastností a změny mikrostuktury vzorků biokeramických materiálů a sádrových hmot.

Náplní práce studenta bude náročná příprava vzorků pro měření mechanických vlastností pomocí broušení a leštění planparalelních vzorků a následné měření vtiskovou metodou. Dílčím cílem bude studium mikrostruktury jednotlivých typů biokeramických materiálů a vliv měření mechanických vlastností na mirkostrukturu v blízkosti vtisku. K posouzení lomové houževnatosti různých typů průmyslově i laboratorně připravených biokeramických vzorků je bude použita Niiharova metoda v Palmqvistovém módu. Vypočítané výsledky mechanických vlastností budou porovnány s literární rešerší.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)