2024-107-49

Chemická odolnost skleněných desek používaných pro fixaci/uložení negativů fotografií

Vedoucí práce: Ing. Zuzana Zlámalová Cílová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Ingrid Czudková

Podstata a cíl práce: Skleněné deskové negativy jsou předměty uložené v řadě institucí. Vzhledem ke křehkosti materiálu dochází k poškození/popraskání tohoto typu předmětů a jako řešení se nabízí tzv. metoda fixace fragmentů na podkladovém skle. Během zásahu je poškozený negativ podložen novým sklem. Cílem práce bude zhodnocení těchto skel z pohledu jejich chemické odolnosti a určení, zda se jedná o vhodný podkladový materiál.

Náplň činnosti studenta: Předmětem práce bude stanovení chemické odolnosti dodaných vzorků skel podle normovaných zkoušek. Vhodné zkoušky budou navrženy na základě určeného chemického složení jednotlivých vzorků. Povrch skla bude charakterizován i nedestruktivními metodami, např. FTIR či stanovením úhlu smáčení. V neposlední řadě budou provedeny testy urychleného stárnutí a bude stanoven vliv použitých podmínek testu na stav povrchu skleněných desek.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)