2024-107-8

Cement s přídavkem alternativních surovin

Vedoucí práce: Ing. Martina Šídlová, Ph.D.

Konzultant: Ing. Karolína Králová

Hledání ekologicky a ekonomicky přijatelných surovin, které by mohly z části nahradit cement, se stalo velmi diskutovaným tématem napříč Evropou. Cílem práce bude zmapovat možnost použití nových ekologicky a ekonomicky přijatelných surovin jako alternativu k cementu a dnes již používaným příměsím. Úprava vhodných surovin bude probíhat v laboratoři, současně se očekává využití poloprovozní pece v Čížkovicích, která byla pořízena naší vysokou školou a jejíž využití je v souladu se strategickým projektem VŠCHT – CirkTech „Výzkum oběhového hospodářství v oblasti stavebních hmot a kovonosných odpadů“. Součástí práce bude i laboratorní příprava těles a následné měření mechanických a dalších vlastností.

Rešerše na dané téma. Charakterizace surovin a jejich úprava. Příprava těles, zrání těles, zkoušky pevnosti, odolnosti těles a srovnání dosažených výsledků.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)