2024-108-15

Chemismus vápníku vylouženého z odpadních stavebních kalů a jeho využitelnost pro rostliny

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Konzultant: Ing. Eva Bedrnová

Stavební průmysl produkuje miliony tun stavebního a demoličního odpadu a významě přispívá k vyčerpání přírodních zdrojů. Součástí tohoto odpadu jsou i odpadní stavební kaly. Vzhledem k příznivým vlastnostem odpadních stavebních kalů, jako jsou velký specifický povrch a snadná hydratace, by bylo možné je využít pro zlepšení kvality zemědělských půd. Odpadní stavební kaly obsahují také vápník, který je nezbytným prvkem pro růst rostlin. Podstatou práce bude studium chemismu vápníku a jeho schopnost být přijímán rostlinami po vyluhování z odpadních stavebních kalů z výroby betonu a umělého kamene do půd.

Student bude studovat možnosti vyloužení vápníku z odpadních stavebních kalů v různých prostředích a jejich možné využití jako aditiv do zemědělských půd. Součástí experimentů budou výluhy v modelovém půdním sloupci pro simulaci dlouhodobého loužení v reálných podmínkách, a také pěstování rostlin v půdách s různými přídavky odpadních stavebních kalů. Pro experimenty budou použity standardní půdy. Odpadní stavbní kaly budou charakterizovány z hlediska povrchových a chemických vlastností pomocí RTG fluorescence a RTG difrakce, výluhy budou analyzovány metodou atomové absorpční spektrometrie (AAS) a UV-VIS spektrofotometrie.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)