2024-108-5

Využití biocharu a ostatních biosorbentů ke stabilizaci toxických látek (A)

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Konzultant: Ing. Eva Bedrnová

Biochar ale i ostatní biomateriály s vysokým obsahem uhlíku jsou schopny vázat na sebe rizikové prvky a často i vodu např. v půdních systémech. Cílem práce bude charakterizovat vybrané typy materiálů jako potenciální biosorbenty a zaměřit se na jejich schopnost stabilizovat nasorbované toxické látky. Vysycené biosorbenty budou proto podrobeny řízenému loužení do vodných roztoků, případně simulovaných tělních tekutin pro stanovení biodostupnosti zachycených toxických látek.

Student bude v rámci experimentální práce charakterizovat struktrurní, povrchové a chemické vlastnosti biocharu a ostatních studovaných biosorbentů pomocí RTG fluorescence, IČ spektrometrie, stanovení povrchového náboje a specifického povrchu. Dále bude měřit adsorpci vybraných těžkých kovů a metaloidů (Zn, Cd, Pb, As, Sb), ale také jednoduchých lékových forem na tyto materiály. V druhé části práce budou identické biosorbenty podrobeny řízenému loužení do vody, fyziologického roztoku a simulovaných tělních tekutin a bude stanovena biodostupnost toxické látky v daném systému.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)