2024-108-6

Příprava směsných oxidů niklu, kobaltu a manganu na nosičích z nerezové oceli

Vedoucí práce: prof. Ing. František Kovanda, CSc.

Konzultant: Ing. Timur Babii

Práce je zaměřena na přípravu materiálů pro heterogenní katalýzu, zejména katalyzátorů pro odstraňování těkavých organických látek (např. ethanolu nebo toluenu) ze vzduchu. Jejím cílem je příprava vrstev směsných oxidů Ni, Co a Mn na sítech z nerezové oceli, stanovení jejich složení a identifikace vzniklých krystalických fází.

Student se seznámí s metodami přípravy katalyticky aktivních směsných oxidů přechodných kovů a jejich charakterizací běžnými instrumentálními metodami, především práškovou rentgenovou difrakční analýzou. Reakcí sol-gel připraví prekurzory s různými poměry složek (Ni, Co, Mn), nanese je na síta z nerezové oceli metodou dip-coating a kalcinací za řízených podmínek je převede na oxidy. Úkolem studenta bude vyhodnotit vliv přípravy prekurzorů, jejich depozice na nosič a následného tepelného zpracování na vznik, složení a vlastnosti připravených oxidových vrstev.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)