2024-111-17

Studium fázové rovnováhy kapalina-kapalina pro technologické aplikace

Vedoucí práce: Ing. Tomáš Sommer, Ph.D.

Konzultant: Ing. Martin Zapletal, Ph.D.

Svět související s chemickou výrobou nikdy nespí a vývoj chemických technologií míří stále vpřed. Na optimalizaci stávajících procesů a vývoj procesů nových se klade v současné technologie praxi velký důraz, a to nejen z pohledu energetické úspory ovlivňující ekonomiku výroby, ale také s ohledem na životní prostředí. Cílem práce je experimentální stanovení a následné vyhodnocení fázové rovnováhy kapalina-kapalina vybraných ternárních systémů. Informace o tomto typu fázové rovnováhy představují velmi důležitý aspekt pro správný návrh průmyslových aparátů jak jsou děličky, extraktory atd. v chemických a farmaceutických provozech.

Student/ka bude provádět laboratorní měření fázové rovnováhy kapalina-kapalina. Naučí se získaná fyzikálně-chemická data vhodně zpracovat a nahlédne do základních principů pro jejich využití v průmyslové praxi. Součástí práce je i vypracovní krátkého literárního průzkumu nezbytného pro orientaci v problematice fázových rovnováh.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)