2024-111-18

Vývoj LC-MS metody pro monitorování derivátů vyšších mastných kyselin

Vedoucí práce: Ing. Kamila Syslová, Ph.D.

LC-MS metoda hraje klíčovou roli v medicíně i farmakologickém průmyslu. Umožňuje analyzovat i látky ve velice nízkých koncentrací (až do ppb) v značně komplexních matricích jakou jsou tělní tekutiny a tkáně. Detekce látek na těchto koncentračních úrovních vede k porozumění pochodů odehrávajících se v organismu (jak fyziologických, tak patologických). Mezi látky ovlivňující řadu pochodů se řadí i různé deriváty vyšších mastných kyselin (např. prostaglandiny, thromboxany ad.). Mastné kyseliny tvoří základní stavební jednotky organismu - lipidy a fosfolipidy.

Student se v rámci experimentální práce seznámí s analytickými metodami LC-UV a LC-MS a úpravou vzorků pro samotnou analýzu. Následně vyvine a zoptimalizuje LC-MS metodu (vč. separační metody z komplexní matrice vzorku) pro zvolený derivát vyšší mastné kyseliny.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)