2024-111-19

Využití kryogenního mletí při přípravě pevných disperzí

Vedoucí práce: Ing. Tereza Školáková, Ph.D.

Konzultant: Ing. Andrea Školáková, Ph.D. (FZU AV ČR)

Většina léčivých látek se vyznačuje špatnou rozpustností ve vodném prostředí, čímž je zhoršena i následná absorpce z trávicího traktu. Jednou z technik, která zlepšuje uvolňování špatně rozpustné léčivé látky, je příprava amorfních pevných disperzí. Nejžádanějším typem pevné disperze je jednofázový systém, ve kterém je léčivá látka molekulárně dispergována v nosiči (nejčastěji polymeru). Cílem práce bude příprava binárních a ternárních pevných disperzí vybrané léčivé látky kryogenním mletím a studium jejich disolučního chování.

Student bude v rámci práce připravovat amorfní pevné disperze kryogenním mletím a charakterizovat je různými technikami (XRPD, DSC, SEM). Dále bude provádět disoluční testy v různých prostředích a hodnotit kinetiku uvolňování léčivé látky. Práce bude realizována ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AV ČR.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)