2024-111-20

Vliv teploty mletí na heterogenitu povrchu farmaceutických prášků

Vedoucí práce: Ing. Tereza Školáková, Ph.D.

Konzultant: Ing. Andrea Školáková, Ph.D. (FZU AV ČR)

Návrh a vývoj lékových forem vychází ze znalosti vlastností částic léčivé látky a excipientů. Ke zmenšování velikosti částic se nejčastěji využívá mletí, jehož různé parametry (např. frekvence či doba mletí) mají vliv na objemové i povrchové charakteristiky studované látky. Cílem práce bude studium vlivu teploty mletí na vlastnosti povrchu částic z hlediska distribuce povrchové energie.

Student bude v rámci práce provádět mletí vybraných látek při různých teplotách v oscilačním mlýnu umožňujícím kontrolu teploty. Mletý materiál bude dále charakterizovat statickým rozptylem světla, mikroskopickými technikami a inverzní plynovou chromatografií. Práce bude realizována ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AV ČR.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)