2024-112-20

Technologie suspenzní polymerrizace

Vedoucí práce: prof. Ing. Jan Merna, Ph.D.

Konzultant: ing. Anatolij Sokolohorskyj, Ph.D.

Významné mnořství plastů se připravuje tzv. suspenzní polymerizací. Příkladem může být expandovanýpolystyren pro izolace budov a obalové aplikace anebo polyvinylchlorid využívaný pro výrobu okenních rámů nebo podlahových krytin. Proces suspenzní polymerizace je ovlivněn jak fyzikálními/chemicko-inženýrskými paramtery tak chemickými aditivy jako jsou stabilizátory suspenze. Cílem této práce je vytvořit modelový reaktor pro suspenzní polymerizace za průmyslově relevantních podmínek.

Práce zahrnuje sestavení aparatury, její testování za různých provozních podmínek z hlediska stability suspenze (zabránění nežádoucí aglomeraci), studium morfologie vznikajících polymerů a možností ovlivnění velikost vznikajíích částic geometrií reaktoru a parametry míchání.

Místo řešení: Ústav polymerů (112)