2024-112-21

Sekvenčne definované polymery

Vedoucí práce: prof. Ing. Jan Merna, Ph.D.

Přikladem sekvenčně definovaných polymerů (SDP) jsou DNA, RNA a proteiny, tedy kopolymery složené z několika typů monomerních jednotek uspořádaných v přesném pořadí. Takové polymery lze využít ke kódování a ukládání informací. Tradiční cestou přípravy umělých proteinů je Merrifieldova syntéza na pevné fázi (SPPS). Postupem času byly objeveny metody umožňující s různou mítou spolehlivosti adici jedné nebo několika málo monomerních jednotek (např. single monomer unit insertion - SUMI RAFT). Cílem této práce je pomocí SUMI RAFT nebo jiné vhodné metodologie připravit syntetické SDP a ověřit míru spolehlivosti takové syntézy.

Na základě literární rešrše student zvolí a využije jednu ze strategií přípravy SDP vycházejících z běžných monomerů (styren, akryláty) a pokusí se přípravu kratší sekvence monomerních jednotek. Důležitou součástí práce je detailní analýza produktů, které budou vykazovat distribuci molární hmotnosti, složení i chyby v pořadí zapojení jednotek.

Místo řešení: Ústav polymerů (112)