2024-148-5

Tmelení voskových předmětů

Vedoucí práce: Ing. Irena Kučerová, Ph.D.

Konzultant: Ing. B. Bartl, Ph.D.

Včelí vosk se v minulosti užíval nejen jako konzervační přípravek, ale také pro přípravu pečetí, a 3D objektů, tzv. ceroplastik. Včelí vosk však sloužit také jako tmel pro mikromozaiky. V minulosti již byla řešena problematika voskových pečetí z hlediska jejich lepení. V případě 3D objektů nebo mikromozaiky je však potřeba tmelit chybějící části, proto se tato práce bude zabývat matariály, které by mohly být vhodné jako tmel voskových objektů. Bude studována jejich aplikovatelnost, stabilita, kompatibilita se všelím voskem, bezpečnost pro původní materiál a také jejich odstranitelnost.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu zkušebních vzorků pro studium stability vybraných materiálů. Vybrané materiály podrobí umělému stárnutí a vyhodnotí jejich stabilitu na základě změn barevnosti a změně mechanických vlastností. Dále bude studovat kompatibilitu vybraných materiálů se včelím voskem na základě zkoušek adheze a aplikační vlastnosti připravených tmelů.

Místo řešení: Ústav chemické technologie restaurování památek (148)